Naviják Baitcasting Vs Smekací naviják

Zdravím všechny milovníky lovu přívlačí. 

IMG_6658   IMG_7387

V tomto článku bych se rád zaměřil na jednu z nepostradatelných věci rybáře a to je naviják. Navijáků existuje samozřejmě nespočet druhů, provedení, značek i stylů. Já bych se ale rád zmínil o navijákách budoucnosti a to je BAITCASTING. 

Ještě před tím bych se ale rád představil. Jmenuji se Sebastian a rybařině jsem propadl před více jak čtyřiceti lety. V roce 2015 jsem začal podnikat a otevřel si tak rybářský obchod ABOS RYBÁŘSKÉ POTŘEBY na Praze 5. 

Dnes si můžeme dovolit říct, že jsme jeden z největších specializovaných rybářských obchodů v České republice s více jak 30 tisíci produkty skladem. Specializujeme se převážně na lov přívlačí, sumcařinu, mořský rybolov, ale samozřejmě u nás najdete obrovský sortiment pro kapraře, plavačkáře až po outdoorové a campingové i lodní vybavení.  

Dost už bylo ale chlouby a zpět k našemu tématu a to je přívlač a výběr vhodného navijáku! Svůj první baitcasting naviják jsem koupil v Praze v roce 1997 v prodejně Shimano. Byl to Shimano Citica a to byla chvíle, kdy jsem se do baitcastingu zamiloval. Tento naviják byl úplně něco jiného, než na co jsem byl já i moji kamarádi a kolegové zvyklý. 

Mé první začátky nebyli lehké, jelikož mnoho let rybaříte s klasickým navijákem a pak přijde něco, co vás láká objevovat a zkoušet a vy s tím neumíte zacházet. Po nelehkém začátku jsem ale tomuto novému stroji přišel na chuť a ovládal ho naprosto dokonale. 

Čas letí a dnes máme na naší ABOS prodejně největší výběr těchto fantastických navijáků v ČR a na Slovensku. 

Za ta léta se toho neskutečně mnoho změnilo a všechny světové značky se předbíhají v nejmodernějších technologiích a provedení strojů co už můj první naviják napodobují jen v nazvu. :-)

I přesto, že tyto navijáky jsou na trhu už opravdu řadu let. Je spousta rybářů, kteří baitcasting vůbec neznají či znát ani nechtějí. 

Jsou zvyklý na klasický smekací naviják a tím to hasne. Nechtějí se nic nového učit ani nic poznávat. Myslím, že je to škoda a proto ve svém krámě ABOS velmi rádi o těchto navijácích lidem zmiňujeme , předvádíme jim je a snažíme se jim ukázat něco nového co jim usnadní mnoho práce a s čím s rybařinu užijí mnohem více. Ten kdo si tyto navijáky osahá a ucítí tu lehkost a pohodlnost držení či jednoduchost povolení cívky a mnoho dalšího hned pochopí.

Dodnes si ze mně spousta kamarádů dělá srandu Baitcasting je zákon, 

Baitcasting a různé vtipy kolem toho, ale já se nenechám a trvám na tom že baitcasting je opravdu moderna a vše dokazují nejlepší světový rybáři po celém světě, kteří chytají už jen tento baitcastingovy styl. 

Já sám navijáky natolik miluji, že s nimi chytám i na feeder a kaprařinu či na zimní lov na dírkách neboli ICE FISHING.

Důležití zmínit to, že k baitcastingovým navijákům je nutností přizpůsobit i pruty.

Prutů na přívlač je nespočet jen u nás ABOS RYBÁŘSKÉ POTŘEBY jich naleznete hned stovky. 

Kaprové pruty používám Berkley Lightning 390cm a 30-70gr a maximální spokojenost!

Do budoucna věřím, že se si baitcasting v kaprařině najde své uplatnění mnohem více.Připravil jsem si malý přehled rozdílů mezi smekacími a baitcastingovými navijáky.

Některé informce jsem stáhnul z amerických stránek tak mi prosím to prosím nemějte za zlé!

Věřím , že i vám tento přehled pomůže ve výběru toho správného rybářského náčiní.

 

Naviják Baitcasting Vs Smekací naviják


Který z nich je nejlepší?

Baitcastový a smekací navijáky jsou dva nejoblíbenější typy rybářských navijáků, které se dnes používají. Drtivá většina rybářů používá jeden z těchto typů navijáků nebo oba, každý pro své vlastní specifické aplikace.
To vyvolává následující otázku: jaký je rozdíl mezi baitcasting a smekací navijáky, jaké jsou klady a zápory každého typu navijáku a k čemu byste měli každý z nich použít?
Každému z těchto témat se budeme postupně věnovat a dáme vám doporučení, jaký typ navijáku je pro jaký účel nejlepší.


Jaký je rozdíl mezi Smekacím navijákem a baitcasting?

Základní design baitcast navijáku se skládá z rotující cívky, která je připevněna k horní části rybářského prutu. Cívka se otáčí otáčením rukojeti na straně navijáku, která navíjí civku na naviják:


Naproti tomu smekací naviják je připevněn ke spodní části rybářského prutu a jeho cívka se neotáčí. Místo toho se rameno cívky otáčí kolem cívky, čímž navíjí šňůru na cívku. Rameno kliky se otáčí otáčením rukojeti na straně navijáku:
Aby bylo možné vrhat nástrahu pomocí baitcastu, je cívka uvolněna tak, aby se otáčela vysokou rychlostí, přičemž během náhozu se uvolní vlasec. Cívka v podstatě ‚odvíjí 'vlasec tím, že se během náhozu otáčí extrémně rychle a plynule, což umožňuje jeho systém kuličkových ložisek.


Na druhou stranu, při odhazování pomocí smekacímu navijáku je rameno klopení sklopeno dozadu, což umožňuje vlasci jednoduše sklouznout z navijáku, takže se cívka nemusí během procesu odvíjení otáčet.


Na co se používají baitcastingové a smekací navijáky?

Baitcast navijáky se používají pro nejrůznější aplikace, od rybaření na lehkou přívlač, přes casting a lov velké ryby. Nejpopulárnějším používáním baitcastingu v Severní Americe je chytání sladkovodních basů.
Navijáky se také používají pro širokou škálu aplikací, z nichž mnohé se překrývají s baitcasting, včetně lovu na přívlač, chytání na surf a lov na moři. Obecně se však nepoužívají pro velmi náročné techniky, jako je rybolov velkých ryb, což je doména vyhrazená pro multiplikátory.
To vyvolává další otázku: proč se tyto dva typy navijáku používají pro mnoho stejných účelů a je mezi nimi rozdíl v tom, jak fungují v každém scénáři?
Podívejme se na výhody a nevýhody baitcasting vs. smekací- podrobněji:

Výhody a nevýhody navijáků na baitcasting


Profesionálové:
• Schopnost castu (nahazování) na dlouhé vzdálenosti
• Vysoký stupeň přesnosti odhazování
• Zvládne těžké návnady
• Odolný design
• Vyšší kapacita vlasce u velkých modelů
• Nižší hmotnost než cívky smekacích navijáku


Nevýhody:
• Obtížné zvládnout
• Vysoké riziko chyb při nahazování
• Napětí cívky je třeba upravit u nástrah různých velikostí
• Obecně dražší než smekací navijáky
• Není to dobré pro nahazování velmi lehkých nástrah

Jaké jsou výhody baitcasting a smekacích navijáku?


Baitcastery mají lepší nahazovací vlastnosti než smekací navijáky - a to jak z hlediska vzdálenosti, tak dosažené přesnosti.
Avšak baitcastery jsou obecně dražší a obtížnější zvládnout než smekací navijáky, zejména pro začátečníky.
Důvod toho je okamžitě zřejmý během procesu nahazování : musíte použít napnutí cívky (ovládané nastavitelným magnetickým napínacím systémem), abyste zpomalili rotaci cívky během odvíjení.
Pokud během házení cívku ne zpomalíte, bude se i nadále rychle otáčet i poté, co se nástraha zpomalí a zasáhne vodu, což okamžitě vyústí v odpor vedení a generování paruky, což dělá velké potíže s rozmítáním.
Druhým způsobem, jak ovládat rotaci cívky, je položení palce na cívku během náhozu. To má další výhodu spočívající v umožnění přesné kontroly vrhací vzdálenosti, což vám umožní nahazovat nástrahu na velmi konkrétní místo, jakmile zvládnete techniku.
Aby se zabránilo chyb baitcasting , je nezbytné znát hlavní části baitcast a jaké jsou jejich funkce. Je také důležité vědět, jak správně navinout baitcast , protože to také pomůže vyhnout se kroucení vlasce.
Celkově nabízí baitcasting několik klíčových výhod oproti smekacím navijákem, včetně delší a přesnější schopnosti nahazování. 


Viz také:


Nejlepší baitcaster pro začátečníky
Nejlepší kulatý baitcastingový naviják
Nejlepší naviják na baitcasting ABU GARCIA
Nejlepší naviják na baitcasting SHIMANO

Nejlepší naviják na baitcasting DAIWA
Nejlepší naviják na baitcasting ABU GARCIA na mořský rybolov  a na sumce

 


SMEKACí:


• Velmi snadné použití
• Obecně levnější než navijáky na baitcasting
• Vysoce univerzální
• Cívku lze snadno vyměnit
• Velmi jednoduchá údržba
• Žádná vůle během nahazování
• Skvělé pro nahazování ultralehkých návnad



Jaké jsou výhody rotujícího navijáku vs baitcasting?


Skutečnost, že smekací navijáky jsou obecně levnější a snadněji použitelné, z nich činí oblíbenou volbu pro většinu rybářu. Mnoho rybářů používá navijáky jako navijáky pro všeobecné použití a jsou také nejlepší volbou pro začátečníky.
Navijáky jsou navíc neuvěřitelně univerzální, což znamená, že je lze přizpůsobit téměř jakémukoli druhu rybolovu. Stejný model navijáku lze použít k lovu na přívlač, trollování, lov na jigging, lov na živou návnadu a mnoho dalších účelů.
Nevýhodou je, že jejich nahazovací vlastnosti nejsou tak dobré jako u baitcast, což je důvod, proč někteří zkušení rybáři upřednostňují baitcasting a přívlačové navijáky pro konkrétní techniky. Kromě toho je nezbytné vědět, jak správně navinout smekací naviják, abyste se vyhnuli kroucení vlasce a faulům při odhazování.
Nakonec, pokud se rozhodnete pro použití navijáků, měli byste se seznámit se správnými velikostmi navijáků pro váš účel a seznámit se s částmi navijáků , abyste je mohli optimálně využívat.

Viz také:


Jaký typ navijáku je nejlepší pro lov basů?


mceclip0-2

 

Otázka, na kterou se často ptám, je:jaký typ navijáku je nejlepší pro lov na basu?“


Na to neexistuje jediná odpověď, protože oba rybářské navijáky jsou pro lov na basy naprosto v pořádku a který z nich si vyberete, záleží na vašich preferencích a konkrétní techniky.
Existuje běžná mylná představa, že basoví profesionálové používají pouze baitcastery, ale to prostě není pravda. Například Jordan Lee rád používá smekací navijáky pro basové turnaje a dosahuje s nimi skvělých výsledků.
Baitcastery jsou preferovanou volbou mnoha basových rybářů kvůli větší přesnosti nahazování, kterou poskytují. Basy se často nacházejí blízko tlustého krytu a nástraha musí být umístěna blízko krytu s přesnou přesností, aby je zachytila.
Také, pokud lovíte basy z lodi nebo kajaku. V takovém případě musíte být schopni nástrahu zastavit, než zasáhne samotný břeh, čehož je mnohem snazší dosáhnout pomocí odlévací cívky.
Jak již bylo řečeno, pokud jste začátečník, který začíná na své basové rybářské cestě, je lepší začít s smekacím navijákem, protože ho budete moci zvládnout mnohem snadněji a stále budete moci chytat spoustu ryb s tím. Tímto způsobem si můžete užít zážitek z basového rybaření, aniž byste museli bojovat s technickými výzvami používání baitcastingu.

Baitcasting vs vrhací vzdálenost navijáku

Jak již bylo zmíněno výše, jednou z klíčových výhod navijáku na baitcasting a smekací naviják je jeho schopnost nahodit větší vzdálenosti .
Pokud spárujete baitcaster pro surfové nahazování se správným nahazovacím prutem (a pokud zvládnete umění ovládání rotace cívky během nahazování), budete moci dosáhnout rekordních nahazovacích vzdáleností. V tomto ohledu baitcastery jednoznačně překonávají přívlačové navijáky, a proto mnoho rybářů dává přednost surfovému navijáku vrhacímu a přívlačovému navijáku.

SHRNUTÍ


Abychom shrnuli  klady a zápory baitcatu a navijáku : smekací navijáky jsou obecně levnější, snáze použitelné a všestrannější. Díky tomu jsou vynikající volbou pro začátečníky a jako univerzální navijáky pro zkušené rybáře.

Baitcasting , na druhé straně, mají mnohem lepší nahazovací vlastnosti než smekací, ale bývají dražší a obtížnější zvládnout. 

Průvodce převodovým poměrem Baitcasting - Který z nich byste si měli koupit?

Pokud jste v rybaření nováčkem, nejspíš jste zmateni různými modely navijáků s baitcastingem a převodovými poměry a přemýšlíte, který z nich je pro vás ten pravý.

V tomto článku se budeme zabývat třemi hlavními kategoriemi převodových poměrů baitcasteru a vysvětlíme, k čemu se každá z nich používá, takže si můžete vybrat tu nejlepší pro své účely.

Vysvětlení převodový poměr Baitcastingu

Převodový poměr navijáku na baitcasting je trojciferné číslo, které popisuje, kolikrát se jeho cívka otáčí pokaždé, když jednou otočíte rukojetí. Například převodový poměr 7,5: 1 znamená, že se cívka otáčí 7,5krát za každé jedno otočení rukojeti.

Čím vyšší je převodový poměr, tím vyšší je rychlost navíjení navijáku. Obecně platí, že baitcastové navijáky jsou rychlejší než smekací navijáky, které se obvykle pohybují od 5,1: 1 do 6,5: 1, zatímco baitcastery začínají kolem 5,5: 1 a dosahují až 9,3: 1.

Tři hlavní kategorie převodových poměrů navijáku jsou: pomalé, střední a rychlé, které společně pokrývají všechny různé taktiky a aplikace rybolovu.

Převodový poměr Rychlostní kategorie Rychlost načítání Hlavní aplikace
5,5: 1 až 6,6: 1 Pomalá rychlost 23 ″ až 27 ″ Lov těžkých návnad (např. Velké crankbait,woblery a swimbait,rotačky)
6,7: 1 až 7,9: 1 Střední rychlost 28 ″ až 33 ″ Standardní aplikace (např. popper nástrahy, hladinové nástrahy, červi na basy, dropshot se skákáním na dně atd.)
8,1: 1 až 9,3: 1 Vysoká rychlost 34 ″ až 39 ″ Rybaření na volné vodě, dlouhé nahazování, nadhazování / převrácení, zaměřování na basy blízko úkrytu

 

Tabulka výše pokrývá 3 hlavní rychlostní kategorie navijáků baitcasting a aplikace, pro které se používají.

Podívejme se nyní na každou z těchto rychlostních kategorií podrobněji.

Nízkootáčkový baitcasting naviják

Začněme s nízkootáčkovým navijákem, což je cokoliv od 5,5: 1 do 6,9: 1. Většinou se používají k lovu nástrah s vysokou odolností nebo k těžkým nástrahám, které lovíte na velké vzdálenosti a které ve vodě vytvářejí velký odpor (jako jsou hluboko potápivý  crankbaits, velké gumy a velké plandavky a rotačky).

Nízkootáčkový převodový poměr na odhazovací civce funguje stejně jako nízký rychlostní stupeň na kole. Nízká rychlost vytváří při otáčení rukojetí velký točivý moment, což vám umožňuje lovit velké návnady, aniž byste se během dne vyčerpali, takže navijáky v této kategorii jsou pro tyto aplikace skvělé.

Středně rychlý baitcasting naviják

Dále máme navijáky se střední rychlostí, které zahrnují modely s převodovým poměrem od 7,1: 1 do 7,9: 1. 

Jedná se o opravdu dobrý standardní převodový poměr pro baitcasting, který lze použít pro širokou škálu rybářských taktik - ať už jde o spinnerbaity, chatter baits nebo mělké potápivé woblery nebo crankbaits. Navijáky se střední rychlostí jsou také dobré pro taktiku odrazu od dna s gumové nástrahy, a na techniku Carolina,drop shot.

Většina vrhacích navijáku dnes spadá do této kategorie střední rychlosti a skvělé na nich je, že se dobře hodí pro širokou škálu taktik. Pokud tedy hledáte jedinou rychlost, kterou můžete použít pro všechno, je to ta pravá.

Zvláště pokud jste začátečník, doporučujeme zvolit naviják v této kategorii a jakmile budete mít větší zkušenosti, můžete začít vyzkoušet ostatní modely a vyzkoušet specializovanější aplikace a taktiku.

Jako začátečník pravděpodobně budete také chtít získat naviják s účinnou technologií vůle. 

Vysokorychlostní baitcasting naviják

Nyní se podívejme na vysokorychlostní navijáky. Tyto navijáky obsahují vše, co je 8,1: 1 nebo vyšší. Některé z nich skutečně dosahují až 10,1: 1, což je ultra rychlý naviják. 

Vysokorychlostní baitcastery jsou užitečné pro:

  • Cílení na ryby v otevřené vodě
  • Dlouhé náhozy a rychlé vyhledávání
  • Škubání nebo převrácení z unášeného člunu
  • Míření na basy blízko krytu

 

Podívejme se na každou z těchto aplikací podrobněji:

Když lovíte ryby na otevřené vodě, může být obtížné zůstat na vrcholu ryb a můžete si všimnout, že se škola přesunula na jiné místo hned poté, co jste provedli obsazení. V takovém případě chcete svoji návnadu získat co nejrychleji, abyste ji mohli znovu vrhnout na nové místo.

 

Rychlé navijáky jsou také dobré pro taktiku, kdy provádíte dlouhé vrhání a poté získáváte návnadu skrz úderovou zónu, která je daleko. Poté, co jste pokryli údernou zónu, chcete mít možnost ji rychle navinout, abyste mohli provést další obsazení. 

Také, když jigujete, nadhazuje te nebo převracíte z driftovacího člunu, obvykle získáte na každém rybářském místě pouze 1 nebo 2 vrhače, a pokud minete cíl na svém prvním vrhači, chcete mít možnost velmi rychle získat návnadu rychle, takže máte druhou šanci zasáhnout údernou zónu, než budete mimo dosah.

Nakonec, kdykoli míříte na basy blízko úkrytu, jako jsou polní lilie nebo ponořené stromy, riskujete, že se vám ryby po uchycení zachytí o tento obal. To je místo, kde se velmi hodí naviják s vysokou rychlostí, protože vám umožňuje vytáhnout basy z nebezpečné zóny co nejrychleji.

Převodový poměr Baitcasting navijaku na basy

Rychlost vašeho navijáku je obecně určena typem prezentace návnady nebo návnady, kterou chcete použít. Kterákoli ze 3 rychlostních kategorií tedy může být skvělá pro chytání basů, v závislosti na použité taktice.

Ale když už jsem to řekl, většina baicasteru dává přednost středním a rychlým navijákům. Důvodem je to, že basy se často nacházejí v blízkosti krytu a vy chcete být schopni je odtrhnout od tohoto krytu dříve, než uvíznou na lince, a vysokorychlostní cívka s tím hodně pomáhá.

Pokud jde o basové profesionály, často si volí kotouče, které jsou na rychlejším konci stupnice. Je to proto, že chtějí ztrácet co nejméně času získáváním návnady, aby mohli hned provést další vrh, aby maximalizovali šance na ulovení více ryb.

Pokud si nejste jisti, která rychlost je pro vás nejlepší, stačí zvolit model se střední rychlostí, protože ten lze přizpůsobit téměř jakémukoli účelu.

Závěr

Doufejme tedy, že to pro vás pokryje převodový poměr baitcastu a pomůže vám vybrat ten pravý pro vaši rybářskou taktiku. 

Abychom to shrnuli: nejlepší rychlost navijáku, kterou si vyberete jako začátečník, je model se střední rychlostí, protože ji můžete použít téměř pro cokoli. Poté, co se stanete zkušenějšími, můžete začít experimentovat s modely s nižší a vyšší rychlostí.

Jsme Baitcastová speciálka ČR .Velký výběr baitcast navijáku na prodejně.Velké osobní zkoušeností.

Obslouží Vás odborníci s mnohaletými zkušenostmi u nás i v zahraničí. 

Text preložen z webových stranek:

https://sportfishingbuddy.com/baitcaster-vs-spinning-reel

   

            172b5601-2885-4b5e-b000-cc9189572f27   

     IMG_3353         IMG_0790            baitc4

 

   baitc1_1       baitc2       baitc3

 

baitc5